Program Committee Members

Abadlia, Houda
Abbink, David
Abdelwahed, Sherif
Abdollahian, Mali
Abe, Genya
Abedin, Shafiq
Abel, Marie-Hélène
Abobakr, Ahmed
Abonyi, János
Aboufarw, Khaled
Acampora, Giovanni
Achanccaray, David
Adam, Emmanuel
Agarwal, Sonali
Ahmed, Sevil
Aiello, Marco
Aihara, Takatsugu
Aires, Fernando
Akcakaya, Murat
Akhtar, Faheem
Al Khawli, Toufik
Alam, Saadia Binte
Alanis, Alma Y.
Albuquerque, Isabela
Alencar, Luciana
Al-Hamadi, Ayoub
Ambore, Stephen
An, Yisheng
Andoga, Rudolf
Andreessen, Lena M.
Ang, Kai Keng
Appaji, Abhishek
Aranha, Claus
Araujo Diaz, David
Arif, Ahmed
Arnulfo, Azcarraga
Asadi, Houshyar
Asteriadis, Stylianos
Atiya, Nadim
Attia, Mohamed
Avila, Braulio Coelho
Awad, Noor
Ayahiko, Niimi
Aydemir, Erdal
Azcarraga, Judith
Balagourouchetty,
Lakshmi Priya
Babbar-Sebens, Meghna
Baciu, George
Backhaus, Nils
Baclawski, Kenneth
Baculo, Maria Jeseca
Bagh, Niraj
Bai, Baochun
Bandara, H.M.Ravindu T.
Barbosa, Carlos Eduardo
Barendswaard, Sarah
Barthes, Jean-Paul
Bashar, Khayrul
Bastos, Teodiano
Bedi, Punam
Beghi, Alessandro
Behera, Laxmidhar
Belfiore, Nicola P.
Belkacem, Abdelkader
Nasreddin
Benamara, Amine
Benedicenti, Luigi
Bergmann, Kirsten
Berka, Petr
Bernard, Denys
Berruet, Pascal
Bharill, Neha
Bhatti, Asim
Bhowmik, Biswajit
Biswas, Partha
Blackford, Ethan
Blain-Moraes, Stefanie
Bolat, Bulent
Bonin, Francesca
Bonner, Stephen
Boogoen, Tossapon
Borba, Eric
Borges, Vinicius
Borja-Araiza, Arturo
Bornand, Cedric
Borst, Clark
Bose, Sourabh
Botzheim, Janos
Bougrain, Laurent
Boulay, Chadwick
Boyd, Peter
Brabec, Jan
Brouwer, Anne-Marie
Brown, Alexander
Burney, S.M. Aqil
Cabral, Ana Paula
Cabrerizo, Francisco Javier
Cabri, Giacomo
Cai, Haibin
Cai, Hongmin
Cai, Hongming
Campr, Pavel
Cao, Jiangtao
Cao, Zhigang
Caramihai, Simona
Carli, Raffaele
Carlson, Tom
Carlsson, Christer
Cassani, Raymundo
Cavalcanti, George
Cecotti, Hubert
Cereceda, Oihane
Chadli, Mohammed
Chakraborty, Basabi
Chakraborty, Goutam
Chan, Chee Seng
Chandrabose, Aravindan
Chang, Chia-Wen
Chang, Shuang
Chang, Wen-Chung
Chang, Ya-ling
Chang, Yue-Shan
Chang, Yung-Chun
Charbonnier, Sylvie
Chatterjee, Debatri
Chaturvedi, Pratik
Chavarriaga, Ricardo
Cheah, Wen-Ting
Chen, Chung-Hao
Chen, Chunlin
Chen, Disi
Chen, Liang
Chen, Luefeng
Chen, Qingyang
Chen, Rong
Chen, Rung-Ching
Chen, Shu-Ching
Chen, Shyi-Ming
Chen, Ti-Hung
Chen, Tinggui
Chen, Wei
Chen, Xuan
Chen, Yen-Lin
Chen, Yung-Fu
Chen, Yu-Wang
Chen, Zhiwen
Cheng, Cheng-Fa
Cheng, Che-Shen
Cheng, Guanbing
Chernyshov, Kirill
Chiang, Hsin-Han
Chiang, John Y.
Chien, Shih-Yi
Chiyohara, Shinya
Choi, Anthony
Chou, Jen-Hsiang
Chouhan, Tushar
Chrysafiadi, Konstantina
Chu, Feng
Chu, Hung-Chi
Chucherd, Sirikan
Chui, Chee Kong
Chung, Ping-Tsai
Clemente, Tharcylla
Clerc, Maureen
Copot, Cosmin
Corbet, Tiffany
Costa Morais, Danielle
Costa, Lino
Costa, Yandre
Cote Allard, Ulysse
Cotrin, Anibal
Crosscombe, Michael
Cui, Wei
Cunha, Annielli
Cureton, Kenneth
D, Saravanakumar
D’Ambrosio, Joseph
Dai, William
Dambrot, S. Mason
Dang, Chuangyin
Das, Gautham
Daskin, Ammar
Dauwels, Justin
Davidrajuh, Reggie
Davis, Darold
de Farias Gomes, Susane
de Franca Dantas Daher,
Suzana
de la Encina, Alberto
de Tommasi, Gianmaria
Deconinck, Geert
Delcea, Camelia
Deng, Cheng
Deng, Liming
Deng, Mingcong
Desain, Peter
Di Nuovo, Alessandro
Diamond, Solomon G
Dimirovski, Georgi
Ding, Shuxue
Ding, Weiping
Dinsoreanu, Mihaela
Dogan, Huseyin
Doki, Kae
Doki, Shinji
Dolan, John
Domozi, Zsolt
Dong, Daoyi
Dong, Xinghui
Dotoli, Mariagrazia
Dourado, Antonio
Drexler, Daniel Andras
Du, Pufeng
Du, Shaoyi
E Palau, Carlos
Echizen, Isao
Eigner, Gyorgy
El Samad, Ayman
ElAdel, Asma
Elci, Atilla
Elek Nagy, Renáta
Elma, Onur
Elreedy, Dina
Emilia Balas, Valentina
Emirler, Mumin Tolga
Eun, Yongsoon
Faigl, Jan
Falk, Tiago H.
Fan, Junwei
Fang, Cheng
Fang, Liping
Fang, Yinfeng
Fanti, Maria Pia
Faraut, Gregory
Fattahi, Jaouhar
Faure, Jean Marc
Felde, Imre
Fenza, Giuseppe
Ferenci, Tamas
Fernandes, Márcia
Ferreira, Alexandre
Ferreira, Antoine
Ferreira, Rodrigo
Ferworn, Alexander
Figueiredo, Ciro
Finke, Andrea
Fiorini, Rodolfo
Flad, Michael
Flammini, Francesco
Flores, Huber
Fortino, Giancarlo
Fraga, Francisco
Frey, Georg
Frid, Alex
Fu, Chong
Fu, Li-Chen
Fu, Tak Chung
Fu, Xiuwen
Fuchs, Sven
Fujii, Kiyotaka
Fujita, Hamido
Fujita, Takayuki
Fukuda, Shuichi
Fukuma, Ryohei
Fukuyama, Kei
Fullér, Róbert
Furuhashi, Takeshi
Furukawa, Jun-ichiro
Gabbar, Hossam
Galambos, Peter
Galdino, Sérgio
Gao, Dongxu
Gao, Qing
Gao, Shangce
Garcia, Amanda
Gavrilova, Marina
Ge, Bingfeng
Ge, Fangzhen
Gedeon, Tom
Gelmini, Simome
Gheisari, Soheila
Gheorghe, Lucian
Ghorbel, Agnès
Giachetti, Ronald
Giripunje, Shubhangi
Gochoo, Munkhjargal
Goncharenko, Igor
Gori, Julien
Goto, Yusuke
Grantner, Janos
Gravina, Raffaele
Grof, Patricia
Guan, Cuntai
Guelton, Kevin
Guerrieri, Antonio
Guger, Christoph
Guo, Bin
Guo, Dongsheng
Guo, Ping
Guo, Shikai
Guo, Xiwang
Gupta, Akshansh
Gupta, Deepak
Gusmão, Ana Paula
Guttmann-Flury, Eva
Hachiya, Hirotaka
Hamid, Oussama
Han, Dongming
Han, Hua
Han, Hugang
Han, Jae-Ho
Han, Long
Han, TackDon
Han, Wenhua
Hanoun, Samer
Hao, Jia
Hara, Akira
Hartono, Pitoyo
Hashimoto, Kiyota
Hashimoto, Kohjiro
Hashimoto, Yasunari
Hasimoto, Takuya
Hasuike, Takashi
Hata, Yutaka
Hattori, Noriaki
Hayashi, Naoki
Hayashida, Tomohiro
Hazeyama, Atsuo
Hazin Alencar, Marcelo
He, Donggang
He, Keshi
He, Wei
Hellstrom, Erik
Henshaw, Michael
Herath, Savindu
Hessami, Ali
Hettiarachchi, Imali
Higashi, Hiroshi
Hinkelmann, Knut
Hirai, Shinichi
Hirano, Shoji
Hirata, Masayuki
Hirayama, Jun-ichiro
Hoblitzell, Andrew
Hohmann, Matthias
Honda, Katsuhiro
Hong, Jing-Chen
Hong, Minsik
Hong, Sanghyun
Hong, Sheng-Yi
Hong, Tzung-Pei
Hong, Wei-Chiang
Hong, Yuling
Hoover, Randy
Horacek, Petr
Hori, Keita
Horie, Ryotya
Hortal, Enrique
Hosen, Anwar
Hoshino, Kenta
Hosoe, Nobuhiro
Hossain, Ibrahim
Hosseini, Mohssen
Hossny, Mohammed M.
Hsiao, Chun-Chieh
Hsiao, Sung-Jung
Hsieh, Cheng-Hsiung
Hsu, Chih-Ming
Hsu, Ming-Fu
Hsu, Yun-Jung
Hu, Bin
Hu, Junfei
Hu, Yaoping
Huang, Cheng-Ming
Huang, Haihong
Huang, Hsu-Chih
Huang, Runhe
Huang, Shih-Chia
Huang, Shyh-Chour
Huang, Tony
Huang, Yo-Ping
Huang, Yufei
Huang, Yung-Fa
Huang, Zhe
Huang, Zhiguan
Huk, Maciej
Huo, Guanying
Huo, Mingyi
Hwang, Dosam
Hwang, Kao-Shing
Iam-On, Natthakan
Iba, Hitoshi
Ibanez-Guzman, Javier
Ichikawa, Manabu
Ichimura, Takumi
Idoumghar, Lhassane
Ikeda, Takeshi
Imai, Jun-ichi
Imamura, Takashi
Inga, Jairo
Inoue, Tomoo
Iqbal, Kamran
Ircing, Pavel
Ishibashi, Ken
Ishibuchi, Hisao
Ishino, Yoko
Iskander, Julie
Isokawa, Teijiro
Ito, Mari
Ito, Takuya
Itoh, Makoto
Iung, Benoit
Iwashita, Yumi
James Tiam-Lee, Thomas
Jao, Ping-Keng
Jarupunphol, Pita
Jazyah, Yahia
Jean, Fu-Rong
Jedrzejowicz, Piotr
Jeon, Sanghoon
Jerbi, Karim
Jeunet, Camille
Ji, Jie
Jiang, Danchi
Jiang, Ning
Jiang, Qinghua
Jiang, Wei
Jiang, Yiming
Jiang, Zhao-Hui
Jiang, Zhiyu
Jilani, Tahseen
Jin, Jing
Jing, Lei
Jing, Xiaonan
Johanyak, Csaba
Jokisch, Oliver
Jouvelot, Pierre
Ju, Zhaojie
Juang, Chia-Feng
Jude, Alvin
Jung, Tzyy-Ping
K M Abdelsalam, Hani
K. Habib, Maki
Kaede, Kazunori
Kalb, Luis
Kallel, Ilhem
Kalutarage, Harsha
Kamada, Shin
Kamimura, Ryotaro
Kamiura, Naotake
Kanazawa, Takafumi
Kanoh, Hitoshi
Kao, Li-Jen
Karalikkadan, Ashhar
Karnalim, Oscar
Kato, Kosuke
Kato, Shigeru
Katsura, Seiichiro
Kawanabe, Motoaki
Kawano, Teiji
Kay, Kendrick
Kazanzides, Peter
Kazhmaganbetova, Zarina
Keedwell, Edward
Kennedy, Paul
Kertesz, Gabor
Keshmiri, Soheil
Khan, Burhan
Khan, Hamza
Khosravi, Abbas
Khuntia, Partha Sarathi
Kiguchi, Kazuo
Kikuchi, Hiroaki
Kim, Dong-Joo
Kimihiko, Nakano
Kinder, Andrew
Kinoshita, Fumiya
Kiss, Gabor
Kita, Hajime
Kitajo, Keiichi
Klempous, Ryszard
Klespitz, József
Knauf, Rainer
Kobashi, Syoji
Kobayashi, Ichiro
Kobayashi, Koichi
Kocur, Dusan
Koeppen, Mario
Koichi, Yamada
Koike, Yasuharu
Koivo, Heikki
Koiwai, Kazushige
Koller, Bastian
Kolodziej, Joanna
Koneru, SuvarnaVani
Koroglu, Muhammed
Kotake, Yasuyo
Kotsiantis, Sotiris
Kotzyba, Michael
Kou, Yang
Kovacs, Szilveszter
Koyanagi, Ken’ichi
Kozma, Robert
Kozui, Masatoshi
Krawczyk, Bartosz
Kreinovich, Vladik
Krol, Laurens
Krumpe, Tanja
Kuang, Sen
Kubota, Naoyuki
Kudo, Yasuo
Kukreja, Sunil
Kulich, Miroslav
Kulkarni, Anand
Kumar, Ratnesh
Kumar, Sachin
Kumar, Shitij
Kumarawadu, Sisil
Kunii, Naoto
Kuo, Chung-Hsien
Kurahashi, Setsuya
Kurashige, Kentarou
Kurihara, Masahito
Kurita, Yuichi
Kushida, Jun-ichi
Kusunoki, Yoshifumi
Kuti, József
Kwong, Sam
Labyt, Etienne
Ladeira, Marcelo
Lai, Chun Sing
Lalitharatne, Thilina
Lam, Hak Keung
Lan, Rushi
Lance, Brent
Lao, Ka Fai
Last, Mark
László, Pokorádi
Latham, Annabel
Latkoska, Vesna O.
Lawhern, Vernon
Le, Thu
Le, Vu Thanh
Lee, Chang-Shing
Lee, Chang-Yong
Lee, Ching-Yin
Lee, Hao
Lee, JeeHang
Lee, Jiann-Der
Lee, John W.T.
Lee, Joohong
Lee, Kuan Ru
Lee, Ming-yih
Lee, Ren-Guey
Lee, Wei-Po
Lee, Wen-Yo
Legg, Philip
Lei, Zhongcheng
Leibnitz, Kenji
Lepagnot, Julien
Lhotska, Lenka
Li, Chunhe
Li, Cong
Li, Congbo
Li, Dazi
Li, Gongfa
Li, Han-Xiong
Li, Hsiao-Chi
Li, huao
Li, Jianqiang
Li, Jingwen
Li, Kairu
Li, Kuan
Li, Li
Li, LingLing
Li, Minghao
Li, Qimeng
Li, Qiuchi
Li, Shen
Li, Shuai
Li, Shujun
Li, Song
Li, Tieshan
Li, Tzuu-Hseng S.
Li, Wenfeng
Li, Xiang
Li, Xianneng
Li, Xiaowei
Li, Xuelong
Li, Xuemei
Li, Yeti
Li, Zhizhong
Li, Zi-Jun
Lian, Siming
Liang, Peifeng
Liao, Bolin
Liao, Hsien-Chou
Lightbody, Gaye
Lim, Chee Peng
Lim, Sejoon
Lima, Ricardo
Lin, Ancheng
Lin, Chih-Min
Lin, Chun-Yeon
Lin, CT
Lin, Jing-Ling
Lin, Ming-tsan
Lin, Wen-Yang
Liotta, Antonio
Lisi, Giuseppe
Liu, Alan
Liu, An-Sheng
Liu, Bangli
Liu, Bingqiang
Liu, Dongning
Liu, Guoping
Liu, Han
Liu, Hongzhi
Liu, Jin
Liu, Jing-Sin
Liu, Jiubing
Liu, Licheng
Liu, Linyuan
Liu, Tianyu
Liu, Weifeng
Liu, Yen-Chen
Liu, Yi-Hung
Liu, Yong
Liu, Yu-Hung
Liu, Zhigang
Liu, Zhi-Zhong
López Mellado, Ernesto
Loscri, Valeria
Lotfi, Ahmad
Lotte, Fabien
Lou, Xinye
Lu, Binbin
Lu, Chi-Huang
Lu, Runkun
Lubashevsky, Ihor
Lucas, Pablo
Ludwig, Julian
Lughofer, Edwin
Lukac, Martin
Luo, Hao
Luo, Xin
Luo, Yuhua
Ma, Dandan
Ma, He
Ma, Hua
Ma, Jing
Ma, Xiaoke
Ma, Zhenyuan
Mabu, Shingo
Macedo, Luis
Machlica, Lukas
Maciejewski, Anthony
Mackin, Kenneth
Madani, Kurosh
Maeda, Yoshinobu
Mahboob, Tahira
Maheshwari, Apoorv
Mahnaz, Arvaneh
Mahulea, Cristian
Mailah, Musa
Makino, Yasutoshi
Malek, Sabrine
Maleszka, Marcin
Mallipeddi, Rammohan
Manabe, Yusuke
Mangini, Agostino
Marcello
Machado, Alexei M. C.
Mao, Chengsheng
Mao, Xinjun
Marinho, Marcelo
Mario, Olivari
Markkula, Gustav
Markov, Konstantin
Marques, Lino
Marquez-Chin, Cesar
Mars, Franck
Martin, Trevor
Martinez, Luis
Martins, Jefferson
Maruyama, Tsubasa
Marzan, Charlie
Masuta, Hiroyuki
Matsui, Masayuki
Matsumoto, Monica
Matsumoto, Shimpei
Matsuno, Shogo
Mausyama, Naoki
Max, Gyorgy
Mayer, Helmut
Mc Ginn, Conor
McCausland, Robert
McCullagh, Paul
Mcculloch, Josie
Mellal, Mohamed Arezki
Mello, Carlos
Méndez-Segundo, Laura
Mendonça, Maisa
Menegatti, Emanuele
Meng, Xian-Bing
Mera, Kazuya
Merryweather, Andrew
Mery, Domingo
Messina, Fabrizio
Mi, Chuanmin
Mich, Luisa
Michieletto, Stefano
Miller, Justin
Miraoui, Moeiz
Misaki, Takeda
Mitchell, Richard J.
Miura, Takahiro
Miyahara, Tetsuhiro
Miyake, Tamon
Miyamoto, Toshiyuki
Miyawaki, Yoichi
Mo, Wenwen
Mocanu, Decebal C.
Mohamed Najeh, Lakhoua
Mohamed, Shady
Mohammad, Yasser
Mohammadi, Arash
Molloy, Timothy
Mondal, Ajoy
Monte, Madson
Montesano, Luis
Moon, Il-Chul
Mora-Cortes, Anderson
Moreno Saenz, Jairo
Mori, Kentaro
Morimoto, Jun
Morimoto, Masakazu
Morishige, Kenichi
Moriya, Hiroki
Morohosi, Hozumi
Morris, Brendan
Moshnyaga, Vasily
Mota, Caroline
Motoyoshi, Tatsuo
Motta, Claudia
Mouhoub, Malek
Mozgovoy, Maxim
Muhuri, Pranab
Mukaidani, Hiroaki
Mukhopadhyay, Snehasis
Mulder, Mark
Mulder, Max
Mullen, Tim
Munis, James
Murai, Koji
Murakami, Keisuke
Muramatsu, Keiichi
Murata, Tadahiko
Muslim, Husam
Muthugala, Viraj
Muto, Takeshi
Muto, Yumiko
Nagamune, Kouki
Nagata, Fusaomi
Nagel, Sebastian
Nagy, Tamas
Nahavandi, Saeid
Nakai, Mitsuru
Nakajima, Hiroshi
Nakamura, Fumiko
Nakanishi, Junya
Nakanishi, Masaki
Nakano, Tadashi
Nakashima, Tomoharu
Nakatsuka, Takayuki
Nakazawa, Atsushi
Nam, Changjoo
Naoki, Tuchiya
Nappi, Michele
Naruse, Yasushi
Naselaris, Thomas
Nazmi, Shabnam
Negi, Atul
Nelson, Richard
Neruda, Roman
Ng, Vincent
Ngo, Courtney Anne
Nguyen, Ngoc-Thanh
Nguyen, Tam
Nicoletti, Maria do Carmo
Nii, Manabu
Nik Aznan, Nik Khadijah
Nikodem, Jan
Niwa, Keiichi
Nobuhara, Hajime
Nojima, Yusuke
Nomm, Sven
Notsu, Akira
Numao, Masayuki
Nunez, Marlon
Nürnberger, Andreas
Obo, Takenori
Oda, Masaomi
Ogawa, Hiroshi
Ogawa, Takeshi
Ogenyi, Uche
O’Grady, Michael
Ohnishi, Kei
Ohori, Kotaro
Ohtake, Hiroshi
Ohtsuka, Tomohiko
Okajima, Hiroshi
Okazaki, Tadatsugi
Okazaki, Yuka
Onisawa, Takehisa
Ono, Keiko
Onojima, Takayuki
Orito, Yukiko
Oyama, Tatsuo
Ozawa, Seiichi
Pacaux-Lemoine, MPierre
Pagello, Enrico
Paik, Incheon
Palakonda, Vikas
Palomares, Ivan
Pan, Jiacheng
Pan, Quanke
Pan, Wei
Pane, Yudha
Papageorgiou, Markos
Paraiso, Emerson
Park, Saerom
Payandeh, Shahram
Pedrino, Emerson Carlos
Pei, Yan
Penaloza, Christian
Peng, Di
Pereira, Michael
Pereira, Rodolfo M.
Perez Grassi, Ana Cecilia
Perng, Jau-Woei
Petermeijer, Bastiaan
Petrovic, Gajo
Philpot, Simone
Phyo Wai, Aung Aung
Piatko, Christine
Piciocchi, Paolo
Pieters, Marc
Pimentel, Ana Paula
Pintea, Camelia-M.
Piuri, Vincenzo
Plebani, Pierluigi
Poel, Mannes
Pohlt, Clemens
Polajnar, Jernej
Poli, Riccardo
Pool, Daan M.
Pourabdollah, Amir
Pourpanah, Farhad
Pragatheeswaran,
Jayanthi K
Prasad, Girijesh
Prasad, Mukesh
Pratama, Mahardhika
Precup, Radu-Emil
Pricop, Emil
Prochaska, Marcus
Protasiewicz, Jaroslaw
Pu, Jiansu
Qin, Zhenyue
Qiu, Jenny
Rabelo, Ricardo
Radulescu, Gabriel
Rakhshani, Hojjat
Ramos, Steven M
Ramsey, Nick
Ramyar, Saina
Ranganathan, Hariharan
Rao, Shrisha
Rao, Vijay
Rayz, Julia
Redfern, Sam
Reformat, Marek
Rejer, Izabela
Ribeiro, Bernardete
Ribeiro, Luis
Rioul, Olivier
Rivela, Diletta
Roberts, Aedan
Roberts, Rodney
Rochholz, Sandra
Rockett, Peter
RodrÃ-guez, Ismael
Rodrigues, Cassio
Rodriguez, Rosa
Rokui, Jun
Roldán, Juan Jesús
Roman, Raul
Roopaei, Mehdi
Rothfuß, Simon
Rothrock, Ling
Rubin, Stuart
Rubio, Fernando
Rutkowski, Tomasz
Ryskeldiev, Bektur
S, Sudha
S.H. Ling, Steve
Sadeghian, Alireza
Safaei, Amin
Saga, Ryosuke
Sagai, Shigeo
Sahin, Ferat
Saito, Yuichi
Saitoh, Fumiaki
Sakakibara, Hiroyuki
Sakamoto, Maiko
Sakuma, Tsuyoshi
Sakurai, Shigeaki
Salah, Albert Ali
Salaken, Syed
San Gabriel, Jaypee Renz
Sandnes, Frode Eika
Sano, Natsuki
Santoro, Flavia
Sanz, Pedro J
Sasaki, Tomoyuki
Sato, Keiko
Sato, Yuji
Sato-Shimogawara, Eri
Savaglio, Claudio
Savur, Celal
Sawada, Kenji
Sawai, Kei
Saxena, Neetesh
Schaefer, Gerald
Schlegl, Thomas
Schneider, Daniel
Schramm, Fernando
Schramm, Vanessa
Schubert, Lutz
Schwarz, Jessica
Schwenker, Friedhelm
Scobee, Dexter
Seigler, Thomas
Sejdic, Ervin
Seki, Hirohisa
Sengul, Ali
Serrat, Amel
Setola, Roberto
Seyyed Mousavi,
Seyyed Alireza
Sguerra, B. Massoni
Shahtalebi, Soroosh
Shao, Zhiguo
Shark, Lik-Kwan
Sharma, Sonia
She, Zhishun
Shen, Bo
Shen, Jun
Shen, Rui
Shen, Weiming
Sheng, Yin
Shenoy Handiru, Vikram
Sheremetov, Leonid
Shi, Peng
Shi, Wenjie
Shi, Yanjun
Shigemasu, Hiroaki
Shimada, Kaoru
Shimada, Sotaro
Shimokawa, Takeaki
Shin, Dongjoe
Shin, Jungpil
Shinomiya, Norihiko
Shishkin, Sergei
Shuang, Feng
Silva, Lucio
Simanski, Olaf
Singh, Avichandra N.
Slezak, Dominik
Smith, Philip
Smitha, K. G.
Sobh, Tarek
Soeffker, Dirk
Soh, Cheong Boon
Song, Kai-Tai
Sonoda, Kohei
Soria-Frisch, Aureli
Souza, Naiara
Spueler, Martin
Sreeram, Sudarshan
Stecca, Giuseppe
Stepaniuk, Krzysztof
Stepankova, Olga
Stival, Francesca
Stoica, Cristina
Stojcsics, Dániel
Strasser, Thomas
Su, Chunfang
Su, Kuo-Ho
Su, Mu-Chun
Su, Xiang
Suganthan, P. N.
Sugata, Hisato
Sugihara, Kazutomi
Sulistiani, Lisan
Sumi, Kaoru
Sun, Changhao
Sun, Junping
Sun, Mingfei
Sung, Guo-Ming
Sung, Wen-Tsai
Suzuki, Harumitsu
Suzuki, Motofumi
Suzuki, Satoshi
Suzuki, Takafumi
Svinin, Mikhail
Syaekhoni, M. Alex
Sycara, Katia
Szenasi, Sandor
Tada, Mitsunori
Tai, Feng-Chun
Takács, Bence
Takada, Hiroki
Takagi, Hideyuki
Takagi, Noboru
Takahashi, Hiroshi
Takahashi, Shigeo
Takahashi, Shingo
Takahashi, Yasutake
Takai, Asuka
Takano, Hironobu
Takashima, Ryuta
Takeda, Takahiro
Takeda, Yusuke
Tamura, Hiroki
Tamura, Keiichi
Tan, Ethan
Tan, Huan
Tan, Tan-Hsu
Tan, Wenan
Tanaka, Hirokazu
Tanaka, Makoto
Tanaka, Toshihisa
Tanaka, Yoshiyuki
Tanelli, Mara
Tang, Jinshan
Tang, Xijin
Tanigaki, Yuki
Taniguchi, Tadanari
Tanno, Koichi
Tanveer, M
Tao, Chin-Wang
Tao, Huang
Tar, Jozsef
Tateyama, Tomoko
Tatsumi, Keiji
Tenreiro Machado, J. A.
Teodosia Suarez, Merlin
Thakur, Nirmalya
Thangarajah, Akilan
Thawonmas, Ruck
Thiel, Marcus
Thielen, Jordy
Thompson, Margaret
Tian, Wei
Tian, Xinmei
Tianfield, Huaglory
Tichy, Pavel
Tiwari, Abhishek
Toda, Yuichiro
Toledo-Moreo, Rafael
Tong, Yubing
Toosi, Farshad
Topalov, Andon
Torquato, Matheus
Torra, Vicenc
Toth-Laufer, Edit
Touyama, Hideaki
Trajkovic, Ljiljana
Tran, Dat
Trappey, Amy
Trentesaux, Damien
Trivedi, Anupam
Trkov, Mitja
Trojan, Flavio
Trouvain, Jürgen
Tsai, Ching-Chih
Tsai, Chun-Wei
Tsai, Pei-Hsuan
Tsang, Ing Ren
Tseng, Chwan-Lu
Tseng, Yi-Li
Tsuchiya, Satoshi
Tsuchiya, Takashi
Tsuchiya, Takeshi
Tsuchiya, Tatsuhiro
Tsuji, Satomi
Tsumoto, Shusaku
Tsuruta, Setsuo
Tunstel, Edward
Tzafestas, Elpida
Uscumlic, Marija
Ushada, Mirwan
Uslar, Mathias
van Baelen, Dirk
van der El, Kasper
van Gerven, Marcel
van Paassen, René
Varga, Árpád
Vasavi, S
Velagic, Jasmin
Veselic, Boban
Vidal, German
Vila, Gaël
Villegas, Julian
Vinod, A. Prasad
Vishwakarma, Dinesh K.
Vitali, Monica
Vitiello, Autilia
Vivacqua, Adriana
Vong, Chi-man
Vrzakova, Hana
Wada, Takahiro
Wanderley, Gregory M. P.
Wagatsuma, Hiroaki
Walker, Phillip
Wan, Jia
Wang, Benyou
Wang, Chun
Wang, Guohua
Wang, Haibo
Wang, Hao
Wang, Jhing-Fa
Wang, Jie
Wang, Junbo
Wang, Jun-Wei
Wang, Kai
Wang, Leon S.L.
Wang, Lipo
Wang, Ran
Wang, Shun-Yuan
Wang, Tao
Wang, Ting
Wang, Xinheng
Wang, Yijun
Wang, Yingxu
Wang, Yong
Wang, Youfa
Wang, Yuqin
Wang, Ze
Wang, Zhelong
Wang, Zhi
Wang, Zhijie
Wang, Zhu
Watanabe, Keigo
Watanabe, Kenji
Watanabe, Tetsuyou
Watanabe, Toshihiko
Watanobe, Yotaka
Watanuki, Keiichi
Wei, Chun-Shu
Wei, Lei
Wendemuth, Andreas
Wojtusch, Janis
Wolters, Joris
Wong, Chi Man
Woo, Jinseok
Wozniak, Michal
Wu, Bing-Fei
Wu, Bo
Wu, Chao-Cheng
Wu, Dongrui
Wu, King Keung
Wu, Ligang
Wu, Naiqi
Wu, Qilin
Wu, Sen
Wu, Tingting
Wu, Yilang
Xia, Cui
Xia, Haoxiang
Xia, Meng
Xiao, Fangxiong
Xiao, Yi
Xie, Hongwen
Xie, Jie
Xie, Naiming
Xie, Shane
Xin, Bin
Xu, Bin
Xu, Kang-Kang
Xu, Li Da
Xu, Meiling
Xu, Peter
Xu, Xin
Xue, Shibei
Yagi, Naomi
Yamada, Takashi
Yamada, Tetsuyasu
Yamamoto, Kayoko
Yamamoto, Tomohito
Yamashita, Masahiro
Yamashita, Okito
Yan, Tao
Yanagimoto, Hidekazu
Yanagisawa, Takufumi
Yang, Ji Hyun
Yang, Laurence T.
Yang, xue
Yang, Yang
Yang, Yingjie
Yang, Yu-Huan
Yao, Zhijun
Yap, Moi Hoon
Yasuda, Kazuhiro
Yeh, Tso-Hsin
Yen, Neil
Yen, Ping-Lang
Yi, Shuang
Yilmaz, Muhittin
Yinlai, Jinag
Ykhlef, Hadjer
Yokoyama, Hiroshi
Yoneyama, Jun
Yoon, Hyun Joong
Yoon, Sook
Yoshida, Fumiaki
Younas, Muhammad
Young, Kuu-young
Yu, Guoxian
Yu, Gwo-Ruey
Yu, Hui
Yu, Jing
Yu, Jun
Yu, Liang
Yu, Pian
Yu, Qi
Yu, Wen
Yu, Wen-Shyong
Yu, Zhiwen
Yumoto, Takayuki
Yun, Feng
Zaal, Peter
Zama, Takuro
Zander, Thorsten
Zavoianu, AlexandruCiprian
Zelek, John
Zeng, Zhigang
Zgonnikov, Arkady
Zhabelova, Gulnara
Zhang, Chris
Zhang, Du
Zhang, Heming
Zhang, Hong-Xiao
Zhang, Hua
Zhang, Libo
Zhang, Lujuan
Zhang, Peiyun
Zhang, Runtong
Zhang, Wen
Zhang, Wenqiang
Zhang, Yu
Zhang, Yushu
Zhang, Zhen
Zhao, danling
Zhao, Jingbo
Zhao, Qiangfu
Zhao, Shinan
Zhao, Suyun
Zhao, Yang
Zhao, Yelong
Zheng, Weihao
Zheng, Xiaoqi
Zhou, Fengfeng
Zhou, Hailing
Zhou, Jiehan
Zhou, MengChu
Zhou, Shang-Ming
Zhou, Ta
Zhou, Yan
Zhou, Yicong
Zhou, Yinghui
Zhou, Yun
Zhu, Haibin
Zhu, Hong
Zhu, Jie
Zhu, Min
Zhu, Mingying
Zhu, Shanfeng
Zhu, Shuo
Zhu, Tingshao
ZHU, Xianjun
Zhu, Xin
Zhu, Yuming
Zoitl, Alois
Zongheng, Wei
Zuo, Yi